• VTEM Image Show
  • VTEM Image Show
  • VTEM Image Show
  • VTEM Image Show
Show Slideshow

Arama

İlişkili Makaleler

KOLTUK HİJYENİ

-----------------

Hergün bizim ve ailemizin saatlerimizi üzerinde geçirdiğimiz koltuklarımız acaba ne kadar hijyenik. Üzerimizdeki kıyafetimizi en fazla birkaç gün giyerken nasıl oluyor da koltuklarımız daha geç kirleniyor.

 

                Aslında koltuklar daha geç kirlenmiyor ama koltuk üretilirken seçilen kumaşlar kirleri belli etmeyecek şekilde seçiliyor. Aksi taktirde ne kadar dikkat edersek edelim altı ay kullanılan bir koltuğun kirlenmemesi mümkün değildir. Koltuk yıkatmakta da bu periyot dikkate alınabilir. Ama en geç yılda bir kere koltuklar mutlaka yıkanmalıdır.

                Kirlenirken mikroplarda hızla çoğalır. Özellikle koltuklara sıvı döküldüğünde bu sıvılar süngerlerin içlerine kadar ilerleyerek koltuk kumaşı üzerindeki mikroorganizmaları yanlarında taşırlar. Sıcak ve nemli ortamı bulan mikroorganizmalar hızla çoğalır. Her ne kadar koltuk kuruduğunda bu mikroorganizmaların faaliyetleri azalsa da birdahaki ıslanmada  maya etkisi yapacaktır.

                Koltuk kuru da olsa bu bakteri olmadığı anlamına gelmez.koltuk üzerine oturdukça veya serçe çarpılınca bakteriler ve sporlar tozur ve solunum yoluyla vücuda alınır. Bundan başka koltuk yüzeyine dokunarak ta bu sanlıları taşımaya başlamışızdır.

                Tabii ki durum bu kadar vahim değil. Birçok bakteri hastalık yapmazken bazıları da yeteri kadar olmadığı müddetçe hastalık yapmaya bilir. Ayrıca hastalık yapacak bakteriler eser miktarda da olsa ortamda bulunmalıdır ki ancak o zaman çoğalabilirler.

                Ortam temizliği büyük oranda kişisel temizliğe de bağlıdır. Özellikle toplu taşıma araçlarını kullandıktan sonra eller koltuk halı gibi yüzeylere dokunmadan eve gelince ilk iş olarak eller yıkanmalıdır. Paralar da önemli bir hastalık taşıyıcıdır ve para sayıldıktan sonra mutlaka eller yıkanmalıdır.yıkanamıyorsa kolonya kullanımı işe yarayabilir.

                Tüm bu bilgiler ışığında duygu halı yıkama olarak tavsiyemiz koltuklarınızı uzman bir firmaya altı ayda bir olmadı en geç senede bir yıkatmanızdır. Dikkat etmeniz gereken şey ustanın hijyen bilgisinin olması ve mikrop öldürücü bir ürün kullanmasıdır. 242 464 11 65

Background
Background Color
Background Image
 
blisher" >Google+ Antalya duygu halı yıkama 464 11 65