• VTEM Image Show
  • VTEM Image Show
  • VTEM Image Show
  • VTEM Image Show
Show Slideshow

Halılar eski parlaklığını neden kaybeder?

Öğeyi Oyla
(0 oy)

matlasan-hali

Halılar eski parlaklığını iki ana husustan kaybederler. 

Halı iplikleri ve ipliğin boyasındaki deformasyonlar.

Halılara sonradan gelip yapışan ve bertaraf edilemeyen yabancı maddeler.

Halı iplikleri dokunmadan önce boyahanede boyanır. Boyanan iplikler halı haline getirilir. Halılar genel olarak dört sebepten 

yıpranırlar.

  1. Halıyı güneş ışığı yıpratır
  2. Halı oksijen etkisinden yıpranır
  3. Halı kimyasal etkisinden yıpranır
  4. Halı sürtürmeden diğer ifadeyle kullanmadan oluşan aşınmadan yıpranır.

solan hali-yikamaBu etkilerden dolayı halı ipliklerisertleşir boyaları matlaşır çatlamalar ve kırılmalar meydana gelir. Bu da halıların mat ve eski görünmelerine yol açar.

Bazı durumlarda halı gerçekten yıpranmamış ve gerçekten solmamıştır. Fakat halının solmuş görünmesinin sebebi halıya tutunan parçacıkların yıkama esnasında bertaraf edilememesi yüzünden o parçacıklara çarpan ışık gözümüze daha mat bir görüntüyle yansır. Bunu araç tıkanmasına benzetebilriz. Eğer otonuzu yıkarken sadece hortumdan su fışkırtırsanız ıslakken temiz görünse dahi kuruyunca mat ve tozlu gibi görünür. Halı lekeleri çıkarılsa bile üzerine yapışan partiküllerin kolay kolay giderilemediği bir malzemedir. Deterjan ve su bu parçacıkları bir yerden çıkarınca hemen birkaç santimetre ilerdeki başka kıl parçasına tutunur. ordanda kurtulsa biraz ilerdeki başka kıl parçasına tutunur. Tamamen halıyı terk etmesi zordur. Klasik yıkamalarda bu nerdeyse imkansızdır. Velevki otomatik makina yıkaması dahi olsa bu böyledir. Çünkü otomatik makinaları da bizler icat edip geliştirdik. Otomatik yıkama fırçalı motor kullanan bir ustanın yaptığı işi otomatik olarak yapan bir düzenekten ibarettir. Usta insanın yapabileceklerinin ne kadarını taklit edebilirse o kadar iyi bir makinadır. Hatta şimdi birçok otomatik makinada gelberi kullanılmaktadırki bu da halı ustalarımızın yöntemlerinin taklitidir. 

Ama otomatik makinalarda bu taneciklerin bertarafı çok daha iyi yapılmaktadır.Bunun sebebi güçlü gelberi etkisidir.  Bunun yanında işi bilen ve kendini geliştiren ,işin mantığına inen bazı az sayıda usta otomatik makinadan da daha iyi iş çıkarabilir.

Bu anlatılanların ışığında halı yıkarken bol ve tazyikli su kullanılmalıdır. Bu yapılırken aynı zamanda fırçalı motor çalışmalı ve pis su halıdan kurtulunca halı dışına doğru tazyikli suyla itilmelidir. Bu sırada tazyikli su sayesinde parçacıklar birkaç santimetre yerine 30-40 santimetre ileriye gider. fırça bu sefer ordan geçerken daha ileriye gider bu şekilde halı dışına çıkana kadar bu parçacıklar ilerletilmiş olur. İşi bilen usta fırça makinesini kullanırken yapacağı hareketler sayesinde bu anlatılanları uygular. Fırça ile beraber bolsu aynı anda kullanılmalıdır.

Dikkat edilecek bir diğer hususta kullanılan suyun temiz ve kireçsiz olmasıdır. Aksi taktirde yıkıyoruz derken daha da kirletmiş ve bunun farkında olmamış olabiliriz. 

Herzaman dediğim gibi Halıdan leke çıkarmak yıkama demek değildir. Leke çıkarmak halı yıkamanın onda biri kadar bir aşamsıdır.

Tabii ki insanlar bu bilgileri bilmesi gerekmeyebilir. Önemli olan Halı yıkamacının bu bilgilere sahip olmasıdır.Bizlere düşen halı yıkamacımızı iyi seçmek mutlaka hijyen bilgisine sahip olduğundan emin olmak gerekir

 

Okunma 1361 defa Son Düzenlenme Salı, 19 Mart 2013 11:23

Benzer Öğeler (etikete göre)

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Background
Background Color
Background Image
 
r" >Google+ Antalya duygu halı yıkama 464 11 65