• VTEM Image Show
  • VTEM Image Show
  • VTEM Image Show
  • VTEM Image Show
Show Slideshow

Halı Nasıl Yıkanır ?

Öğeyi Oyla
(0 oy)

antalya-cami-halisi-yikama

Her halı yıkama işletmesinin kendine göre bir halı yıkama teknii olsada bu işin olmazsa olmazı bazı işlemler vardır. En önemli halı yıkama aşaması fırçalama dır. Otomatik makina da olsa motorlu fırça makinası da olsa teknik aynıdır. 40-60 cm capındaki yuvarlak bir fırçayı motor döndürür. Hepsi 

bu kadar. Bundan başka silindir fırçalarda halı yıkamada kullanılabilir. Silindir fırça çapı küçüldikçe ve devri arttıkça daha iyi sonuçlaralınır. Bu seferde 

geniş fırça seçeneklerine uyumsuzluk oluşur.

hali-kurutma

Bazı halı yıkama firmaları havuzda ıslatarak halı yıkamaktadır. Bu işlemin iyi yanlarının yanında kötü yanları da vardır. Havuz halıların iyi yıkanmasını sağlar. Ama işçilik artar.

Yıkanan halılar santifüj makinaları ile sıkılır. Bu sayede içerisindeki suyun %80- %92 si gider.Bu sıkma işleminin çok faydası vardır. Halı yıkama işinin olmassa olmazı halı sıkma dır. Halılar sıkılmazsa bakteri üretir. Koku yapar ve sararmalar oluşur. Hijyenik halı yıkama yapılabilmesinin olmazsa olmaz şartı halı sıkma dır.

hali-paketlemeSıkılan halılar kurumaya bırakılır. Kuruma ortamında mutlaka hava sirkülasyonu olmalıdır. Biz halıları kapalı fırında dahi kurutsak hava sirkülasyonu olmazsa halılar bakteri üretir. Hava sirkülasyonu olduğunda sıvı hallden gaz hale geçen maddeler ortamdan ısı alır prensibine göre halıların sıcaklıkları yükselmez. Sirkülasyon olmazsa halının dış yüzeyleri kuruyuncaya kadar halı sıcaklığı yükselmez. Daha sonra halı iplikleri arasında kalan nem ısınarak tamda bakterilerin sevdiği bir ortam oluştırır.

Son aşama paketleme ve sevkiyat aşamasıdır. Paketleme yapmaktaki amaç sevkiyat sırasında halıların tekrar kirlenmesine mani olmaktır. Teslim alınan halılar mutlaka ambalajından çıkarılmalıdır.

 

Okunma 1443 defa Son Düzenlenme Salı, 20 Ağustos 2013 21:20

Benzer Öğeler (etikete göre)

2 yorum

  • Yorum Linki mustafa Cuma, 23 Ağustos 2013 18:28 yazan mustafa

    merhaba arkadaşlar temiz iş ve emegin hakını vermek gerekir arkadaşlar elinize emeginize sağlık müşteri memnuniyeti sizin için ön pilanda oldukça kaybetmezsiniz. kolay gelsin

  • Yorum Linki şevki Cuma, 23 Ağustos 2013 18:22 yazan şevki

    Müşteriye saygıdan, temizlik iş disiplini, işletmecilikten benden size tam not arkadaşlar elinize emeginize salık. Bu disiplinde sizler çok iş yaparsınız.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Background
Background Color
Background Image
 
>Google+ Antalya duygu halı yıkama 464 11 65