• VTEM Image Show
  • VTEM Image Show
  • VTEM Image Show
  • VTEM Image Show
Show Slideshow

 

 

antalya-hali-yikama-firmasiHangi Halı yıkama ?

Birçoğumuz hangi firmaya halılarımızı yıkatacağımızı, halı yıkama şirketini neye göre seçeceğimizi bilemeyiz. Bu yazımızda kaliteli halı yıkama firması neye göre seçilir neleri dikkate almalıyız konusunu işleyeceğiz. Umarım bir bu yazı bir rehber niteliğinde olur.

Çok meşhur olan halı yıkama fabrikası daha iyi yıkarmı?

 

Halıların sararmasının nedeni halılarda kalan suyun bakteri üretmesidir. Bu bakteriler hem sarı su yaparlar hemde koku yaparlar. Bu yüzden halılar yıkandıktan sonra kurutmada geçen süreyi mümkün olduğu kadar kısaltmak gerekir.Bu maksatla Halı sıkma makinaları kullanılır. bu makinalar halıdaki suyun fazlasını atarak halıların kurumasını hızlandırırlar. 

evde-hali-temizligi

Halılarımızı mutlaka sık sık elektrikli süpürge ile süpürmeliyiz. Halıların elektrikli süpürge ile süpürülmesi halıyı temizlemekten başka halıya bakım anlamınada gelir. Halıların üzerine düşen kıl tüy ve benzeri şeyler bir müddet oradan uzaklaştırılmazsa üzerinde yüründüğünden keçeleşme meydana gelir. Bu aşamadan sonra süpürsenizde bu şeyleri halıdan uzaklaştıramazsınız.

matlasan-hali

Halılar eski parlaklığını iki ana husustan kaybederler. 

Halı iplikleri ve ipliğin boyasındaki deformasyonlar.

Halılara sonradan gelip yapışan ve bertaraf edilemeyen yabancı maddeler.

Halı iplikleri dokunmadan önce boyahanede boyanır. Boyanan iplikler halı haline getirilir. Halılar genel olarak dört sebepten 

 

/antalya_hali_yikamaHalıdaki sigara lekeleri normal yıkama ile çıkmaz. Kesinilkle çamaşır suyu tuz ruhu kosla gibi zarar verici kimsallar özellikle yüksek konsantrasyonda kullanılmamalıdır. Bunların kullanımı sigara yanığını geçirmeyeceği gibi telafisi mümkün olmayacak zararlar açabilir.

Sigara yanıkları halının yapıldığı malzemeye de bağlı olarak genelde kesme yöntemi ile giderilir. Sigara yanığında bir çukur oluşur ve bu çukurun içi siyahtır. Bu siyah çukurlar hayli kötü bir görüntü oluşturur. 

antalya-cami-halisi-yikama

Her halı yıkama işletmesinin kendine göre bir halı yıkama teknii olsada bu işin olmazsa olmazı bazı işlemler vardır. En önemli halı yıkama aşaması fırçalama dır. Otomatik makina da olsa motorlu fırça makinası da olsa teknik aynıdır. 40-60 cm capındaki yuvarlak bir fırçayı motor döndürür. Hepsi 

bu kadar. Bundan başka silindir fırçalarda halı yıkamada kullanılabilir. Silindir fırça çapı küçüldikçe ve devri arttıkça daha iyi sonuçlaralınır. Bu seferde 

Naylon Halılara Dikkat!

Halı alırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta halının yapıldığı malzemedir. Petrol türevlerinden yapılan halıların pek çok kötü yanlarından birisi kir tutmasıdır. Sert halı kıllarının şekli kullandıkça değişir. Dönmeye başlayan halı kıllarının uçları tıpkı bir kanca gibi olur. Bu kancalar üzerine temas eden her elyaf parçasına takılır. Bu tür halılarda dikkat ederseniz sanki iplik parçalarını topluyormuş gibidir. Hatta bu halılarda bir iplik praçasını elimizle almaya kalkışsak bile üzerinden zor koparırız. Kaldıki elektrik süpürgesinin halı üzerindeki tüycükleri toplaması imkansızdır. Hatta halılarımızı yıkattığımızda bile birçok halı yıkamacı bu tüylerden halıları arındıramayabilir. Diyelimki arındırdı  bir aydan daha kısa zamanda halılarınız eski halini alacaktır. Böyle halılar ilk alındığında gayet parlak ve güzel görünebilirler. Birçok kişi bu halıları iyi halılardan ayıramaz. Yapılacak en önemli şey marka ve modele göre seçim yapmaktır. İlk bakışta pahalıya alınıyor gibi görünen bir halı uzun vade de daha karlı çıkarabilir.

Deri koltuklardan tükenmez kalem boyası gibi zor lekelerin çıkarılmasında aseton kullanmak isteyebiliriz. Bu kesinlikle yanlış bir uygulamadır. Ve tükenmez kalem lekesinden daha kötü sonuçlar orataya çıkarabilir.Çünkü deri koltuklara aseton zarar verir.

Birinci zararı boya çözücü etkisi olduğundan boyayı yumuşatmasıdır.Tek renkli bir koltuksa boya çıkarak altından boyasız deri görünebilir. Eğer farklı farklı renkler varsa renkler birbirine karışabilir. Mesela beyaz ve siyah renkte derilerden oluşan bir koltukta aseton siyah yere uygulandığında siyah derinin rengi beyaz derinin üzerine akabilir.

Eğer sözkonusu koltuk suni deri koltuksa. Bu derinin kendisi de sentetik olduğundan kalem mürekkebiyle birlikte deri de eriyebilir. Kaldıki bu durumda bile kalem lekeleri gitmeyebilir. Aseton yerine alkol denenebilir. Asetona nazaran çok daha masum bir çözücüdür. Fakan birçok mürekkep lekesinin çıkarılmasınnda yetersiz kalır.

sagi-hali-kecelestiShaggy halılar malesef kısa sürede keçeleşebilmektedir. Zaten firmalar shagy halıların keçeleşeceğini fazla traik olan yerlerde kullanılamayacağını kullanma klavuzlarına yazıyorlar. Burdan şöyle bir sounç çıkarılabilir. Şagi halılar diğer halılara göre çok daha kısa zamanda deforme olurlar. Bunu böyle bilmek ve bu halıları dekorasyon özelliğini ön planda tutarak almak gerekir. Sözgelimi Koridorun halıları dar bir alandır ve trafiği fazladır. Koridor halısının shagy halı seçilmemesi 

evimi-su-bastiMusluk açık kaldı evi su bastı ne yapmalıyım ?

İlk yapmanız gereken suyun tahliyesini gerçekleştirmektir. Bunu tek başınıza yapamıyorsanız bizi arayabilirsiniz. Su baskınlarında tahliye ve temizlik 

 Halı temizleme işlemi bittikten ve halılar teslimata hazır hale geldikten sonra seviyat sırasında ambalajlanması gerekir.

Antalya_pamuk_yorgan_yikamaYün en doğal ve kullanışlı elyaf çeşididir. Bu güne kadar yapılan araştırmalar sonucu elde edilen bilgiler yün' ün vazgeçilmez bir elyaf olduğunu kanıtlıyor.

Yün doğaldır

Yün yalıtım değeri yüksek bir üründür

Yün geç leke tutar

KOLTUK BAKIMI YAKINDA BURADA

{fcomment}

 

 Deri koltuklarda tükenmez kalem lekesi  temizlenmesi en zor olanıdır. Çünkü deri bekledikçe mürekkebi içine çeker. Bu tip durumlarda yapılması gereken ilk olarak mürekkebin cinsinin belirlenmesidir. Zira mürekkebin cinsine göre ayrı seyreltici kullanılmalıdır. Genellikle 2-3 çeşit seyreltici tüm kalemlerin boyasını çözer. Denenebilecek çözücüler:

hakiki-deri-koltuk-temizleme

Gerçek deri koltuklar yalnızca nemli bezle ve bastırmadan yüzeysel silme ile temizlenir.Bunun dışındaki müdahaleler zarar verir. Nemli bezle çok silinirse yine zarar görür. İnatçı lekeler varsa  mutlaka profesyonel bir işlem yapılmalıdır.
 

Deri koltuklar en geniş anlamda 2 bölüme ayrılabilir.

·         Hakiki deri koltuklar

·         Sunu deri koltuklar

Hakiki deri koltuklar temizlenmesi en zor ve riskli olanıdır.Tecrübesiz kişilerin anlattıkları yöntemler profesyonellikten uzak ve risklidir. 

-----------------

Hergün bizim ve ailemizin saatlerimizi üzerinde geçirdiğimiz koltuklarımız acaba ne kadar hijyenik. Üzerimizdeki kıyafetimizi en fazla birkaç gün giyerken nasıl oluyor da koltuklarımız daha geç kirleniyor.

antalya koltuk temizlemeKOLTUK YIKAMA

Koltuk yıkama ustalık gerektiren bir iştir. İlk olarak koltuklar kumaşına özel koltuk yıkama şampuanı ile sünger yardımıyla silinir. Daha sonra koltuk yıkama makinesiile koltuklardaki su çektirilir.  Su çektirme ağır ağır yapılmalı ve süngerlerine kadar tüm su çekilmelidir. Bu işlem koltukların kiri tamamen çıkıncaya kadar yapılır.

Halılar yapısı ve kullanım şekli gereği kolayca kirlenirler. Halı'yı oluşturan ipliklerin üst yüzeyi bizim dokunma alanımızdır. Ya çıplak ayak yada çorapla halıya temas ederiz. Bazen üzerine oturur hatta uzanırız. Bu esnada çok çeşitli kirler üzerimizden halıya dökülür.

Background
Background Color
Background Image
 
7" rel="publisher" >Google+ Antalya duygu halı yıkama 464 11 65 Antalya halı yıkama ve koltuk temizle - duygu halı yıkama Antalya merkez ,serik ve manavgat ilçelerinde halı yıkama, koltuktemizleme, battaniye yıkama,yorgan yıkakma işi yapmaktadır google-site-verification: googlec32ad4c578319134.html